Ինչ է հայտնի Ուկրաինայի նախագահի՝ ԱՄՆ հնարավոր այցի մասին
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այս շաբաթ կարող է այցելել Վաշինգտոն և հանդիպել իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփի հետ։ Սպասվում է, որ այս այցի ընթացքում Կիևը և Վաշինգտոնը համաձայնագիր կկնքեն հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ։ RBC-Ukraine-ն ստորև բերված հոդվածում հավաքել է այն ամենը, ինչ հայտնի է Զելենսկու Վաշինգտոն հնարավոր այցի մասին։
Նախօրեին հեղինակավոր Financial Times-ը, վկայակոչելով ուկրաինացի անանուն պաշտոնյային, գրել էր, որ նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նախատեսում է ուրբաթ օրը՝ փետրվարի 28-ին, մեկնել Վաշինգտոն՝ հանդիպելու Դոնալդ Թրամփի հետ և պաշտոնապես համաձայնագիր կնքել հանածո վառելիքի վերաբերյալ։
Այնուհետև երեքշաբթի երեկոյան Թրամփը հաստատեց, որ Զելենսկին ծրագրում է փետրվարի 28-ին գալ Վաշինգտոն՝ ստորագրելու հազվագյուտ հողերի մասին պայմանագիրը «և այլ բաներ»: Այս մասին նա ասել է Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում։
«Ես լսել եմ, որ նա գալիս է ուրբաթ օրը։ Իհարկե, ինձ հարմար է, եթե նա դա ցանկանա։ Եվ նա կցանկանար հմաձայնագիրը ստորագրել ինձ հետ։ Եվ ես հասկանում եմ, որ սա մեծ գործարք է, շատ մեծ գործարք»,- ասել է Թրամփը։
Հարցին, թե երբ է լինելու Զելենսկու այցը ԱՄՆ, RBC-Ukraine-ի աղբյուրը ասել է, որ «այցի նախապատրաստական ​​աշխատանքները շարունակվում են»։ Նա, սակայն, մանրամասներ չի հայտնել։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես գրում է Politico-ն, վարչակազմի ներկայացուցիչը զգուշացրել է, որ իրավիճակը հոսուն է, սակայն Զելենսկու այցը ուրբաթ հնարավոր է «ներկայիս դիրքորոշման հիման վրա»՝ ցույց տալով, որ Ուկրաինայում արժեքավոր օգտակար հանածոների հանքավայրերի վերաբերյալ համատեղ տնտեսական համաձայնագիրն արդեն պատրաստ է։
«Սպիտակ տանը հանդիպումը կարող է Զելենսկիին հնարավորություն տալ ապացուցելու ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունն ուղղակիորեն Թրամփին, ով անցյալ շաբաթ Կիևին կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցրել պատերազմ սկսելու մեջ»,- գրում են արևմտյան լրատվամիջոցները։
Նշենք, որ արդեն Միացյալ Նահանգների 47-րդ նախագահի կարգավիճակում Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի բռնապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ, իսկ հետո անմիջապես զանգահարել Զելենսկուն։
Դրանից հետո Զելենսկին և Թրամփը հանդիպել են G7-ի հանդիպման շրջանակում, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 24-ին առցանց՝ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի նախագահությամբ։
Այնուամենայնիվ, Ուկրաինայի ղեկավարը ցանկանում է անձամբ հանդիպել ամերիկացի առաջնորդի հետ՝ նախքան Թրամփի հանդիպումը ռուս բռնապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Ինքը՝ նախագահը, փետրվարի 23-ին իր ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ չգիտի, թե երբ է հանդիպելու Թրամփի հետ։
«Ես երկխոսություն եմ ուզում Թրամփի հետ. Չգիտեմ՝ երբ կհանդիպեմ նրան։ Ես իսկապես հավատում եմ, որ Թրամփը կօգնի մեզ վերջ տալ պատերազմին։ Բայց ուժի միջոցով խաղաղությունը նշանակում է առաջին հերթին ուժի ուղղորդում դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն»,- այն ժամանակ ասել է Զելենսկին։
Հայաստանում երկրաշարժ գրանցվեցՄյանմայի երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 2700-ը Մասկն այցելել է ԿՀՎ-ի կենտրոնակայան․ Axios Դաժան uպանություն. հայտնաբերվել են նախկինում դատապարտված 4 անձինքԾնվել է պատերազմում անմահացած Արման Մանուկյանի եղբայրը (տեսանյութ) Երևանի կենտրոնում՝ ադրբեջանցի բլոգերի հայտնվելու դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Երևանի կենտրոնում՝ ադրբեջանցի բլոգերի հայտնվելու դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Երկու բանակի գոյությունը ԵՄ-ում և ՆԱՏՕ-ում անհնար է․ Կալլաս Բաքվում ընթանում է Ռուբեն Վարդանյանի գործով շինծու դատավարությունը Արեգակի վրա ևս մեկ հզոր բռնկում է գրանցվել Փաշինյանի քաղաքականությունը վնասել է մի ամբողջ ոլորտի Ճանապարհային ոստիկանության տեսուչը դատապարտվել է ազատազրկման՝ 4 տարի ժամկետով Գյումրին ՔՊ-ական քաղաքապետ չի ունենա «Քաղպայմանագրում» խորը զտումներ են սպասվում Վիլեն Գաբրիելյանին Ազգային ժողովում կփոխարինի Արշակ Օրդուխանյանը Իշխանությունը խաբել է անհետ կորածների հարազատներին Ռուսներն այլևս չեն ցանկանում գումարներով կիսվել հարևան երկրների հետ Ժամանակակից հայ փոքրակտավ արձակի նշանակալի դեմքերը. «Փաստ»Փաշինյանը երկար չդիմացավ. Հայաստանը կրկին խաղում է ԵՄ-ի համար Ռուսաստանի դեմ«Տեխասյան ռենջերը». Փաշինյանը «միանշանակ» ավարտում է «ղարաբաղյան շարժումը»ՀԷՑ-ը՝ անջատումների մասին«Փաշինյանի կտրուկ շրջադարձը. ինչո՞ւ դեռ վաղ է խոսել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամության մասին»Ողբերգական դեպք՝ Արարատում․ փոսից դուրս է բերվել մաhացած մարդՍա նույնիսկ կապիտուլյացիա էլ չէ, այլ հայ ժողովրդի շահերի բացահայտ դավաճանություն. «Փաստ»Երգիծանքի և հումորի համաշխարհային  օր․ պատմության այս օրը ( 01 ապրիլ)ՀՀ իշխանությունն օրակարգից հանում է Հայոց ցեղասպանության հարցը․ Աբրահամյան Ոչ ոք հավաքական պատասխանատվություն չի զգում. «Փաստ»Վիլեն Գաբրիելյանը հեռանում է ԱԺ-ից․ հայտնի է պատճառը 36 ժամյա անջատումներՀՀ իշխանությունն օրակարգից հանում է Հայոց ցեղասպանության հարցը․ Աբրահամյան «Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ»ՊՆ-ն՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի մասին Նրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ»Ռուբլին ռեկորդային բարձր փոխարժեք է գրանցել «Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ»ՃՏՊ Երևան-Մեղրի ճանապարհին․ զոհ և վիրավորներ կանԻնքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ»Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ»Փարաքար համայնքի նախկին ղեկավար Դավիթ Մինասյանի նկատմամբ կիրառվել է վարչական տույժ․ «Ժողովուրդ» Հաղթանակը նշողներին տուգանել են․ «Հրապարակ» Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ»ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Չեֆերինին Հայաստանում հարցեր ունի․ «Ժողովուրդ» ՔՊ-ում շոկի մեջ են․ «Հրապարակ» Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները. «Փաստ»Ովքեր են մեղավոր Փարաքարում ՔՊ-ի պարտության համար․ «Ժողովուրդ» Գլուխներ կթռնեն. Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում․ «Հրապարակ» Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ»Անհետ կորածների ծնողները Արսեն Թորոսյանին և Մհեր Բիշարյանին կանչել են ԱԺ՝ խաբելու համար պատասխան տալու․ «Ժողովուրդ» Վեց ժամ՝ հանուն ոչնչի․ «Հրապարակ» Յոթնամյա ավեր. «Փաստ»Հաստատվել է հանրակրթական ուսումնական հաստատության ղեկավարման հավաստագրի համար հավակնորդների քննության ժամանակացույցը