ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹ ՍՊՈՐՏ ՄԱՄՈՒԼԻ ՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՖՈՏՈ ՎԻԴԵՈ ՎԵՐԼՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԱՄԵՆԱԸՆԹԵՐՑՎԱԾ ԻՐԱՎՈՒՆՔ
Вокруг чего «объединяются» отечественные экологические НПО и почему они поднимают шум? «Паст»
Немало случаев, когда какой-либо политический деятель начинает нацеливаться на того или иного журналиста или СМИ в связи с его деятельностью, который, мягко говоря, не в лучшем свете представляет деятельность данного деятеля или связанной с ним политической силы. То же самое можно сказать и о различных государственных структурах.
В последнее время в публикациях СМИ слышны голоса «недовольства» также со стороны некоторых НПО экологической направленности. Причиной подобных «раздражений» стали, в частности, недавно опубликованные статьи о чешской НПО «Арника». Например, «Коалиция химической безопасности», членами которой являются те же известные нам экологические НПО, выступила с длинным заявлением, в котором особенно примечательна одна формулировка: «...игнорируют тот факт, что Армения, в отличие от Азербайджана, выбрала путь евроинтеграции и прилагает усилия, чтобы приблизить регламент к европейской политике, которая требует прозрачности и подотчетности, в том числе в области окружающей среды и климата».
То, что Азербайджан бесконечно далек от демократии, даже не обсуждается. Но интересно, что на самом деле чешская «Арника» проводит у нас исследования, потому что мы демократическая страна. Интересно, руководствуется ли Чешская Республика этим принципом и в своей внешней политике?
Давайте немного рассмотрим отношения последнего периода между Чехией и недемократическим Азербайджаном. В начале марта источник в министерстве промышленности и торговли Чехии отметил, что «надежное энергетическое партнерство и сотрудничество остаются краеугольным камнем отношений между ЕС и Азербайджаном, а также между Чехией и Азербайджаном». Премьер-министр Чехии в прошлом году встречался с президентом Азербайджана и главой МИД, а глава парламента Чехии несколько раз побывал в Баку. Еще более активны культурные связи: в ноябре прошлого года в Праге открылся Дом Азербайджана, проводились культурные вечера азербайджанских деятелей, художественные выставки. А в октябре 2024 года в Праге были проведены фотовыставки, посвященные жертвам мин, установленных Арменией в Азербайджане.
А Армении досталась только «Арника», которая на протяжении многих лет пытается» спасти» наши общины от горнодобывающей отрасли.
С другой стороны, вышеупомянутая коалиция и ее НПО-члены никогда не выражали позиций по экологическим искам Азербайджана против Армении, и только СМИ, пытающиеся раскрыть истинные мотивы деятельности иностранной организации, «заставили» отечественных экологов объединиться, что еще раз вызывает серьезные сомнения как в отношении истинных целей деятельности «Арники», так и некоторых армянских экологов.
Подробности в сегодняшнем выпуске ежедневной газеты «Паст»
Եղանակը՝ առաջիկա օրերին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արամ Ա-ն Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցում մասնակցել է Միջինքի առիթով կազմակերպված արարողությանը Ռուբեն Վարդանյանի որդին ելույթ կունենա Համագումարի գարնանային քարոզչական գագաթնաժողովում Կյանքից հեռացել է Արտակ Հարությունյանը ԱԳՆ-ն ցավակցել է Հարավային Կորեային՝ երկրում մոլեգնող անտառային հրդեհների կապակցությամբՈւկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմաթիրախային» հարձակման են սպասում5,2 մագնիտուդ ուժգնությամբ նոր երկրաշարժ՝ Մյանմայում Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային ԿովկասումԴատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքեր«Նախկին ՔՊ-ական չի լինում». վատ բեմադրություն՝ Աղազարյանի և ՔՊ-ի մասնակցությամբ Պենտագոնը Թրամփին կներկայացնի «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծման պլաններըԻնչ իրավիճակ է հանրապետության ճանապարհներին և Լարսում «Mercedes»-ը դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց և մի քանի պտույտ գլխիվայր շրջվելով՝ հայտնվել դաշտում․ կան վիրավորներ Ո՞ր ակումբում է ցանկանում կարիերան ավարտել Հենրիխ Մխիթարյանը Արա Աբրահամյանին առանց պատճառաբանության ժամեր շարունակ պահել են «Զվարթնոցում» Գյումրիում ՔՊ-ն «լռության օրը» հակաքարոզչություն է անումՀայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կապիտուլյացիա չի համարում Դ.Վ. Մալիշևը ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու մասինԴաշնային խորհրդում գնահատել են ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հեռանկարները«Ադրբեջանն առաջ է մղում Հայաստանի հետ «խաղաղության պայմանագրի» իր տարբերակը»Իշխանությունը Գյումրիում հաջողություն ունենալու համար պատրաստ է ամեն ինչի. Աբրահամյան Թուրքիայի Ախթամար կղզում վերաբացվել է հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին. պատմության այս օրը (29 մարտ)Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ»Մեր պետությունը կարող է շահել, եթե կարողանա նախաձեռնողաբար դառնալ հենց նման բանակցությունների հարթակ. Վարդան Ոսկանյան Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ»Թաիլանդում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1002-ի Երկուշաբթի օրվա անջատումների հասցեները«Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ»36 ժամ ջուր չի լինի Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»ՀՀ ՊՆ-ն՝ վարժական հավաքների մասինՈ՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ»2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ուղարկո՞ւմ են, թե՞ ինքն է գնում․ «Հրապարակ» Սուրիկ Խաչատրյանի՝ «Լիսկայի» որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը, 4 տարի 3 ամիս ազատազրկման է դատապարտվել․ «Ժողովուրդ» Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Պապիկյանի ազաբ բաշին վերահսկում է զինվորականներին․ «Հրապարակ» Բենզինը թանկացել է, իսկ հեղուկ գազի միջին արժեքը 143 դրամ է կազմել. ինչպիսին է գնաճը․ «Ժողովուրդ» Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Իշխանափոխության կայծը՝ Գյումրիից․ «Հրապարակ» ՔՊ-ական պատգամավորները միայն փնովել են Քոչարյանին. նա մեկուսացել է․ «Ժողովուրդ» Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»Դոլարի ու եվրոյի փոխարժեքները նվազել են Ավելի քան 50 մլն դրամ հափշտակելու մեջ մեղադրվող մանկապարտեզի տնօրենի ու նրան օժանդակած 4 անձանց վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել էԹրամփի նոր մաքսատուրքերից շահում է Tesla-ն