Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կապիտուլյացիա չի համարում
Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատող Հրանտ Միքայելյանը ng.ru-ի հետ զրույցում ասել է, որ իրականում Հայաստանը համաձայնել է ոչ թե խաղաղության պայմանագրի տեքստին, այլ Ադրբեջանի պայմանների ցանկին, որոնք Երևանը պետք է բավարարի։ «Սա իսկական կապիտուլյացիա է, Բաքվի համար սա իսկապես անակնկալ էր, քանի որ մինչ այժմ բանակցություններ էին վարվում արևմտյան երկրների անուղղակի մասնակցությամբ»,- կարծում է Միքայելյանը։
Նա նաև նշել է, որ սովորաբար նման փաստաթղթերի տեքստերը չեն հրապարակվում, եթե դրանք կարող են վնասել բանակցային գործընթացին։ Այդ առումով Ադրբեջանը վախենալու ոչինչ չունի, քանի որ, եթե տեղի բնակիչներին ինչ-որ բան դուր չգա, ապա դժվար թե նրանք հնարավորություն ունենան կանխելու վավերացումը։ Սակայն Հայաստանում բողոքի ակցիաները շարունակվում են արդեն հինգ տարի։ «Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը նախապայմաններ է առաջ քաշել խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման և Սահմանադրության փոփոխության տեսքով, ինչը նշանակում է, որ Բաքուն այդ փաստաթղթով չի հասնի իր բոլոր նպատակներին»,- նշել է Միքայելյանը։
Իր հերթին, Հարավային Կովկասի հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը ng.ru-ին ասել է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է երաշխավորել, որ Հայաստանը կկատարի Սահմանադրության փոփոխության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման իր պարտավորությունները, քանի որ նրա անվտանգությունը կախված է դրանից։ «Ադրբեջանի իշխանություններն առաջարկել էին, որ Երևանը երկու կետերն էլ ներառի խաղաղության պայմանագրի նախագծում։ Այսպիսով, տեքստում կարող է նշվել, որ համաձայնագրի որոշ կետեր ուժի մեջ չեն մտնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանը չի փոխել իր Հիմնական օրենքը։ Բայց Հայաստանի իշխանությունները մերժել են այդ առաջարկը, քանի որ չեն ցանկանում, որ երևա այնպես, որ հանրաքվեն իրենց հարևանների պահանջով է։ Դա իրենց իրավունքն է, բայց Բաքվի դիրքորոշումը չի փոխվել»,- ասել է նա։
Քաղաքագետը նաև մատնանշել է, որ Ադրբեջանը եղել է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնողը և անհրաժեշտության դեպքում զիջումների է գնացել հայկական կողմին։ Մասնավորապես, բանակցություններից դուրս է մնացել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի թեման։
42-ամյա քույրը դանակաhարել է 44-ամյա եղբորըՄասկը և DOGE-ի աշխատակիցները ստիպված կլինեն թմրամիջոցների թեստ հանձնել Թուրքիայում ամեն գնով պետք է մեր երկրի դրոշը բարձրացնեի. Արթուր Դավթյան TikTok-ը անջատում է իր լուսանկարների փոխանակման հավելվածը «Եթե Հայաստանը ցանկանում է Խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, պետք է ընդունի մեր 2 իրավական պայմանները»․ Ալիև ԱՄՆ-ում բուժաշխատողները զանգվածաբար աշխատանքից ազատվում են Եգիպտոսում սուզանավի վթարից փրկված կինը կլինիկական մահ է տարել Կյանքից հեռացել է դերասան Ռաֆայել Գրիգորյանը Երևանում «Kia»-ն գլխիվայր հայտնվել է մայթին, վարորդը և անչափահաս ուղևորը տեղափոխվել են հիվանդանոցՊեսկովը հայտարարել է՝ ՌԴ-ն ԱՄՆ-ից պատասխան է սպասում Ակնայում հովիվ է պայթել ականի վրա Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի«Քաղպայմանագիրը» քննարկել է, թե ում «գլուխներն են թռչելու»Հութիները կրկին հարվածել է «Թրումեն» ավիակրին Փաշինյանը փորձելու է զավթել իշխանությունը Գյումրիում ԱՄՆ Սենատը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթ է ներկայացրել Ի՞նչ է սպասվում Շտայնմայերին ԲաքվումԱպրիլ ամսվա կենսաթոշակի մասին9 տարի առաջ, այս օրը, վերջին անգամ լսեցի քո ձայնը․ Ադամ Սահակյանի մոր գրառումը Հաղթանակի կամրջի տակ հայտնաբերվել է տղամարդու դիԵրկար ժամանակ ջուր չի լինիԾանոթ ու միաժամանակ անհայտ … սնուկեր բիլիարդի խաղԿիմա տատիկին դեռ չեն բարեհաճել ՁՊՎ-ից ներկայացնել դատարան․ Ռուբեն ՄելիքյանՍպիտակ տունն ուսումնասիրում է Գրենլանդիայի ձեռքբերման արժեքը Ավարտվել է «Սևան ազգային պարկ»-ի նախկին տնօրենի վարույթի նախաքննությունը․ նոր մանրամասներ««Կարո՞ղ են գլուխ հանել առանց Ռուսաստանի». փոքրիկ Հայաստանին կարեկցել են այն բանից հետո, երբ Փաշինյանը հրաժարվել է ֆինանսավորել ՀԱՊԿ-ը» «Հայաստանը մեկ տարի կփորձի ժանյակավոր վարտիքը, իսկ հետո, մեկ էլ տեսար Փաշինյանին քշեն»Ավելի քան 200 կնոջ մնացորդներ են հայտնաբերվել ԱՄՆ սահմանի մոտՍյուզաննա Պողոսյանին կախված են հայտնաբերել․ ինչ է հայտնիԽաչատուր Աբովյանը դուրս է եկել տնից և այլևս չի վերադարձել. պատմության այս օրը (02 ապրիլ)Գազ չի լինելու մի քանի ժամ4-րդին սիրտը չի դիմացել. ինչից է մահացել 24-ամյա աղջիկըՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են Ո՞վ է սպանված 21-ամյա երիտասարդըԴոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացելԱրսեն Թորոսյանն ընդդեմ ֆուտբոլասերների. կամ Փաշինյանի տխրությամբ ուրախացողը․ «Ժողովուրդ» Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի Բալասանյանից․ «Հրապարակ» Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. իրավունքի խնդիր կա․ «Ժողովուրդ» Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա․ «Հրապարակ» Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում է. «Ժողովուրդ» Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են․ «Հրապարակ» Մեկ օրում բացահայտվել է հանցագործության 100 դեպք Դիվանագիտության պատուհանը միշտ բաց է, բայց ճնշման ու uպառնալիքների ներքո ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների չենք գնա. Իրանի ԱԳ նախարարՀայաստանի պայքարը հողի և ինքնության համար` Կովկասում․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է Հայաստանի պատմությունն ու ԼՂ հակամարտnւթյունըՊԵԿ-ը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ապահովել է 566.5 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքերՉինաստանում առաջին արտոնագրերն են տրվել թռչող տաքսիներինՄյանմարի ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 2,700-ը Ինչու՞ չի կարելի առավոտյան սուրճ խմել դատարկ ստամոքսին Թաիլանդում տասնյակ զբոսաշրջիկներ տեղափոխող զբոսանավ է բռնկվել, կան տուժածներԳալա-համերգ. տոնելով անցած ուղին՝ ձգտումով դեպի նոր հորիզոններ